Piękna Litera. Uncjała, italika - podręcznik

Opis
Podręcznik posiada specjalną oprawę zwaną broszurą szwajcarską. Otwarty grzebiet nie jest wadą - książka nie jest rozklejona.
Piękna Litera. Uncjała, italika - autorstwa Ewy Landowskiej i Barbary Bodziony - w prostej, minimalistycznej formie nawiązuje do klasycznych podręczników kaligrafii. Fani albumowych wydań nie znajdą tu nic dla siebie. Miłośnicy pięknej klasycznej litery mogą liczyć na wiele cennych wskazówek - jak pracować z literą, gdy nie ma się możliwości uczestniczenia w zajęciach, jak unikać błędów, jak nauczyć się je dostrzegać, jak ćwiczyć.
Tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy na podstawie dwóch krojów: uncjały oraz italiki, które dają podwaliny dla wykrystalizowania się minuskuły karolińskiej (z uncjały) i kursywy angielskiej (z italiki). I właśnie te dwa style, czyli minuskuła karolińska oraz kursywa angielska (copperplate), są tematem kolejnego tomu Pięknej Litery.
Seria podręczników Piękna Litera oprawiona jest w specjalną oprawę zwaną broszurą szwajcarską. Cecha charakterystyczna takiego rodzaju oprawy to otwarty grzbiet i umocowanie okładki tylko do tylnej części bloku książki. Dzięki temu rozwiązaniu można zobaczyć łączenie składek, które podobnie jak w książce dawnej, są szyte i tworzą dekoracyjne zwięzy.
Aby rozpocząć przygodę z uncjałą i italiką, potrzebujesz następujących narzędzi:
- stalówka ze ściętą końcówką, np. Leonardt lub William Mitchell Round Hand, Leonardt TAPE, Speedball C lub Speedball LC (dla leworęcznych),
- obsadka prosta,
- atrament lub tusz,
- liniatura do kaligrafii italic 1,25 mm.
Dane techniczne
Kod produktu | TYN KS-PL1 |
Wydawnictwo | Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów |
Rok wydania | 2017 |
ISBN | 978-83-7354-604-2 |
Język | polski |
Liczba stron | 192 |
Format | 24 cm / 16 cm |
Oprawa | miękka |
Waga | 0,495 kg |
Opinie (pozytywne i negatywne) są moderowane. Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Olga Łagowska
Książka niezwykle przydatna do nauki uncjały i italiki. Ładne ilustracje dokładnie przedstawiające krój liter. Cenne wskazówki pozwalające doskonalić kształt liter. Warto kupić również zeszyt ćwiczeń z tej samej serii.
Konrad
Pozycja obowiązkowa, bardzo kompleksowo rozwinięty temat nauki pisania wraz z opisem popełnianych najczęstszych błędów. Pozycja idealna na początek przygody z kaligrafią gdzie uczymy się tworzyć elementy liter które później łącząc tworzymy litery, wyrazy, zdania. Książka sama prowadzi krok po kroku wyjaśnia większość jak nie wszystkie wątpliwości pojawiąjące się podczas nauki. Pięknie wydana i wygodna w użyciu bo naturalnie rozkłada się na każdej wybranej stronie dzięki specjalnemu wykończeniu grzbietu książki.
Anna Z
Książka przydatna do samodzielnej nauki kaligrafii. Autorki wprowadzają w kurs informacjami technicznymi, a w konkretne style pisma rysem historycznym, następnie wprowadzają w trening pisania ćwiczeniami, wskazują na trudności (najczęstsze błędy). Książka jest na najwyższym poziomie estetyki jak dla mnie, przejrzysta, świetnie złożona, po prostu dobrze zaprojektowana. Łącznie z grzbietem, który umozliwia wygodne korzystanie z podręcznika (nie zamyka się samoistnie).
Adrian Rokosz
Biorąc pod uwagę jaką podstawę łacińskiego piśmiennictwa stanowi uncjała, to myślę że książkę można polecić każdemu rozpoczynającemu pracę z historycznymi krojami pisma. Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany uncjałą ani italiką, to znajdzie mnóstwo cennych porad, które pozwolą mu unikać błędów przy innych krojach. W książce poruszonych jest wiele uniwersalnych zagadnień, które mogą się wydawać niezbyt istotne początkującemu (np. znaczenie świateł międzyliterowych), a które jednak są kluczowe dla estetyki prac. Książka jest przygotowana w sposób rzetelny i na tyle jasny, że można obyć się nawet bez kursów kaligrafii, choć czujnego oka nauczyciela nic oczywiście nie zastąpi.
Joanna Fudali
Świetny podręcznik, napisany zrozumiałym językiem, bogaty w ilustracje pokazujące omawiane czcionki. Autorki nie skąpiły również ogólnych wskazówek dotyczących warsztatu kaligrafa. Uważam, że książka trzyma poziom przedwojennego podręcznika autorstwa Tatucha. Uzupełnieniem podręcznika są zeszyty ćwiczeń, aczkolwiek nie zapewniają one zbyt wiele miejsca na praktykę i warto dobrać do nich odpowiedni blok. Polecany przez sprzedawcę Archie’s jest tu bardzo dobrym wyborem.
Marta
Bardzo przydatny podręcznik do nauki italiki i uncjał. Wszystko jest jasno wyjaśnione a ilustracje pomagają w zrozumieniu zasad. Polecam każdemu kto chce zacząć swoją przygodę z kaligrafia!